Какво си мислите, когато чуете Етиопия? Пустиня, странни животни, туземци в цветни дрехи, вулканът Далол… А знаете ли, че това е една от първите християнски държави в света? Някои източници твърдят дори, че не Армения, а именно Етиопия държи първенството!
Още през 330 г. н. е. кралство Аксум, в което вече от дълги години мнозина изповядват Исусовото учение, приема християнството като официална религия. От тогава до наши дни то играе важна роля в живота на етиопците. А вярващите създават големи и малки светилища в скалистите недра на своята родина. Така Етиопия се сдобива с някои от най-уникалните скални църкви в света!
Монолитните църкви на Лалибела
Ако някога сте чували за църквите на Етиопия, то със сигурност познавате и светилищата на цар Лалибела. Преданието разказва, че когато царят се възкачва на трона на Етиопската империя през 12 век, той решава да построи нова религиозна столица, която да замести наскоро завладения от мюсюлманите Йерусалим и с помощта на ангели изсича в скалите на град Роха 11 църкви. Днес град Роха носи името на легендарния цар Лалибела, канонизиран от етиопската църква, а църквите му са едни от най-забележителните християнски светилища в света.
Подобно на скалния град Петра, църквите на Лалибела са издълбани в скала, без да са употребени други материали като дърво, хоросан или цимент. Те са групирани в три комплекса, разположени на различни места из града. Комплексите са свързани помежду си с тунели, издълбани в скалата.
Северен комплекс
Тук се намират пет църкви, сред които и Бет Медхан Алем, смятана за най-голямата монолитна църква в света!
Източен комплекс
Въпреки легендите, че цар Лалибела е успял за краткото си управление от 24 години да създаде всички 11 църкви, археолозите смятат, че голяма част от тях са много по-стари и първоначално са изпълнявали други функции.
Западен комплекс
В западния комплекс има само една църква: Бет Гиоргис. Това е най-известната и най-внушителната сграда от комплекса в Лалибела. Тя е изсечена в скалата под формата на кръст и е най-добре запазената сграда от целия комплекс.
Скалните църкви на Северна Етиопия
Тиграй е най-северната област на Етиопия. Тя е известна с големия град Аксум, вековната столица на едноименното кралство. Освен това е дом на над 200 скални църкви и манастири, скупчени на четири-пет места в областта.
Макар църквите на Лалибела да са далеч по-впечатляващи като архитектура, скалните църкви и манастири на Тиграй са уникални с това, че са много трудно достъпни. Все пак усилието си струва: църквите на Тиграй разкриват някои от най-впечатляващите гледки на Етиопия, а също така една от най-старите християнски традиции в света.
Църквите обикновено са полу-монолитни – част от тях е издялана в скалата, а друга е иззидана с камъни. Обикновено архитектурата им е по-скоро примитивна, но често включват колони, вдъхновени от класическата архитектура. Най-често храмовете съдържат трите основни части на християнското светилище:
- олтар, където се съхранява копие на скрижалите с 10-те божи заповеди
- наос – централната част на църквата, в която се събират богомолците по време на служба; по традиция тук могат да влизат само кръстените богомолци
- притвор – мястото, където в миналото са се събирали „оглашените“: хората, които искат да бъдат кръстени, но все още не са приели това тайнство.
Двете най-живописни светилища в Тиграй несъмнено са църквата Абуна Йемата Гух и манастирът Дебре Дамо.
Църквата Абуна Йемата Гух
Закътана високо в планината, до нея може да се стигне единствено чрез дълго и опасно изкачване по скалите.
Манастирът Дебре Дамо
Дебре Дамо е мъжки манастир, който се намира на върха на едноименната àмба (стръмна планина, завършваща с плато). Наричат го най-опасният манастир в света, тъй като единственият начин да се влезе вътре е да се изкачи 15-метровата отвесна скала, водеща до входа на манастира.
И ако се питате кой ли изобщо би си направил труда да мине през тези кански мъки, за да отиде на литургия, трябва да видите колко е натоварено по време на празници!
Ако тази статия ви е харесала, споделете я със своите приятели във Facebook!