Замъците на Бавария имат легендарен статус сред закоравелите туристи. А Нойшванщайн несъмнено е черешката на тортата!
(Ако искаш да видиш страхотни снимки на замъка, цъкни тук. А ако се интересуваш не само от тази, а от всякакви красиви и мистериозни крепости, прочети за очарователния Боудиъм – средновековен замък, заобиколен от езеро с водни лилии.)
Нойшванщайн е една от най-известните туристически забележителности в Германия. И това не е учудващо: независимо от сезона и гледната точка, сградата изглежда досущ като излязла от приказките. Именно този замък дава вдъхновение за логото на компанията Дисни. А създаването на самата сграда пък е вдъхновено от оперите на Вагнер. Тогавашният баварски крал, Лудвиг II, бил толкова голям почитател, че решил да си построи палат в стила на „Лоенгрин“ и „Танхойзер“! И всъщност проектът за замъка бил направен не от друг, а сценографа Кристиян Янк – създател на декори за Вагнерови опери.
Строежът на Нойшванщайн
Строежът на палата започва през 1869, в подножието на баварските Алпи и връх Цугшлице, на 5 км от град Фюсен и завършването било предвидено само три години по-късно! Разбира се, това не се случило съвсем по план. За три години работниците успяли да построят само мазето. А в същото време кралят измислял нови и нови идеи за разширение, проектът растял и така в продължение на 17 години…
Тук трябва да споменем, че Нойшванщайн далеч не е единственият мащабен проект на крал Лудвиг II. Паралелно с него кралят строи още два палата – Херенхимзе и Линдерхоф. А до началото на 1886 се появяват планове за строежа на още три двореца! Това била последната капка за баварските министри. Дълбоко угрижени от мащабните строителни проекти на краля, те го обявяват за луд и го свалят от трона. Три дни по-късно той и неговият психиатър са намерени мъртви в езерото Щарнберг.
Смъртта на краля до днес остава неразбулена мистерия. След кончината на Лудвиг II, всички строителни проекти са замразени и само след два месеца дворецът е отворен за обществото.
Интериор
От планираните 200 стаи, преди смъртта на Приказния крал Лудвиг са завършени само 14-15. Главните стаи в Нойшванщайн са декорирани предимно със сцени от германския фолклор, на който се базират произведенията на Рихард Вагнер. Стаите са пищно украсени с дърворезба, позлата, ярки стенописи и тежки канделабри. А две от най-внушителните кътчета са тронната зала и „залата на певците“.
Най-впечатляващият елемент от палата обаче вероятно са всички технически нововъведения в сградата. Планирани са телефони, електрическа известяваща система за прислужниците и дори централно отопление. Ето това се казва съвременен замък!
Как да посетя Нойшванщайн?
Разбира се, най-лесният вариант е да се присъединиш към многобройните организирани екскурзии до Мюнхен. Веднъж в селцето Хоеншвангау (Hohenschwangau), трябва да заплатиш вход в билетния център. Билетите за посещение струват 13€, но за деца до 18 години входът е безплатен. Билетите включват не само вход, а също и беседа от местен екскурзовод. Ако не пътуваш с организирана екскурзия, добра идея е да резервираш своите билети предварително на официалната страница на замъка.
Ако тази статия ти е харесала, споделеи я със своите приятели във Facebook!