Едва ли има човек, който да не е чувал за Стоунхендж – мегалитната гордост на англичаните. Вече хиляди години той впечатлява малки и големи и разпалва въображението. И въпреки че мнозина са изследвали паметника, мистериите около него си остават все толкова непробиваеми.
Стоунхендж е създаден през Неолита и Бронзовата епоха. Но от древни времена до днес никой не може със сигурност да установи какво представлява този паметник и какво е предназначението му. Дали е храм на Слънцето, град на мъртвите или място за ритуални погребения?
(Ако просто искаш да видиш готини снимки на Стоунхендж, цъкни тук. Ако пък обожаваш истории за неразкрити загадки, прочети още за Езерото Байкал и мистериозно изчезналото царско злато.)
Факти за Стоунхендж
Стоунхендж е мегалитен паметник, намиращ се на 130 км югозападно от Лондон, в равнината Солсбъри, южна Англия. Създаден преди повече от четири хилядолетия, той е една от най-големите мистерии на древния свят и мнозина го наричат осмото чудо на света.
Монументът се състои от
- “хендж” (голям кръгъл ров),
- кръг от сарсенови мегалити (гигантски камъни, направени от специална скала по-твърда от гранита),
- 5 трилита (три камъка във формата на П), аранжирани във формата на подкова
- втори кръг и подкова, оформени от по-малки “Сини камъни”.
Общо в комплекса има около 160 мегалита – някои от които с тегло 50 тона и височина 60 метра.
Старинни вярвания
Както е казал археологът Жакета Хоукс (Jacquetta Hawkes), “всяко поколение има онзи Стоунхендж, който заслужава или желае.”
През 12 век смятали, че гиганти са донесли камъните от Африка в Ирландия, а Мерлин ги е преместил в Британия. През 17 век антикварят Джон Обри (John Aubrey), откривайки 56-те ями, излага теорията, че паметникът е друидско светилище. А в началото на 19 век става популярна теорията, че Стоунхендж е грамадна астрономическа обсерватория.
Какво мислят учените днес?
Всъщност, не са сигурни. Има множество теории относно това кога, как и защо е бил създаден комплексът. Все пак повечето от тях са съгласни със следното:
Стоунхендж е създаден в третото хилядолетие пр.н.е. Строежът му е отнел около 1500 години и е имал три основни фази. При всеки нов етап, предходната постройка е била напълно разрушавана.
В първия етап от строежа били създадени ров и вътрешен вал във формата на кръг. Някои учени смятат, че е възможно първоначално комплексът да се е състоял от огромни дървени стълбове. Има основания да се смята, че по същото време от вътрешната страна на вала са направени и 56-те мистериозни ями, в които са намерени кремирани човешки останки.
По-късно били поставени “Сините камъни” (наречени така поради синкавия оттенък, който придобиват при намокряне), образуващи кръг с диаметър 100 метра. Учените установявавт, че тези камъни са донесени от Уелс, от разстояние около 250 мили! Всеки от 80-те камъка тежал около 4 тона. Били поместени и четирите базови камъка, образуващи правоъгълник, олтарния камък и “Камъкът на петата”. Той тежал 35 тона и бил с височина 3,5 метра. Бил забит в земята на разстояние 33,3 метра от входа на пръстена и очертавал линия, която била насочена към посоката на изгрева на Слънцето. В този непроменен вид Стоунхендж бил още около 300-400 години.
В последния етап 80-те камъка били заменени с огромни сарсенови мегалити. Новите каменни блокове тежали по 25 тона и образували изключителния „Сарсенов пръстен“. Той бил съставен от вертикални блокове, които в горната си част се съединявали с хоризонтални каменни плочи. Плочите били изработени толкова точно, че след сглобяването им, погледнати от въздуха, образували правилен кръг.
Във вътрешната част на Сарсеновия пръстен били поставени пет П-образни структури, всяка от които съставена от 3 огромни сарсенови блока (затова ги наричат трилити). Те били аранжирани във формата на подкова. Грандиозните каменни порти, издигащи се на височина 4,3 метра, са едни от най-въздействащите забележителности на мегалитния комплекс. Сините камъни пък били пренаредени под формата на кръг и подкова във вътрешността на Сарсеновия пръстен.
Наистина е впечатляващо как преди три хилядолетия са успели да транспортират и сглобят конструкция с подобни размери! Според археолозите Стоунхендж е бил изоставен около 1500 г. пр. н. е.
Загадките на Стоунхендж
И след толкова много информация може би вече се чудите какво пък му е толкова мистериозното на Стоунхендж? Всъщност, всичко!
Загадка 1: Кой го е построил?
Мит: Стоунхендж е построен от друидите.
Според учените: Според учените Стоунхендж няма общо с друидите, защото те се появяват в района около 1000 години след като той вече е бил изоставен. Освен това според антични източници светилищата на древните друиди били поляни в гората, а не създадени от човешка ръка постройки. Изследователите са убедени, че монументът е построен от неолитните хора. Но кои са били те?
Загадка 2: Как е построен?
Мит: Мерлин го е построил с помощта на своята магия за една нощ.
Всъщност всеки, който на живо е виждал тази величествена конструкция, лесно ще разбере защо средновековните хора са си мислели, че само магия може да създаде подобно нещо! В днешно време знаем обаче, че тази мощна магия е всъщност човешка изобретателност, комбинирана с практически познания по физика и механика!
Загадките обаче си остават! Как древните са успели да пренесат всички тези камъни тежащи над 4 тона чак от Уелс? Как са успели да издялат сарсеновите мегалити – по-твърди от гранит – и всичко това само с каменни сечива? Как са изправили сарсеновите стълбове и са издигнали напречните “греди” на трилитите?
Според учените: Има много теории относно начина, по който сините камъни са били транспортирани от Уелс. Според една от тях това станало по природен начин – разрастващите се ледници откъртили и избутали камъните на огромни разстояния. Други смятат, че неолитните хора сами са преместили камъните – по земя или вода. Единодушие за момента няма. А как са обработили и сглобили конструкцията? По този повод мненията също са най-разнообразни. Каква е истината обаче вероятно никога няма да разберем!
Загадка 3: За какво се е използвал Стоунхендж?
По този повод няма митове, поради простата причина, че нито една от теориите не е била окончателно опровергана до момента.
Oбсерватория
Отдавна е известно, че Стоунхендж е ориентиран според зимното и лятното слънцестоене. Ала едва през 60-те години на ХХ век набира популярност теорията, че комплексът може би е бил използван като астрономическа обсерватория или календар.
В резултат на проучванията си, Алекзандър Том и Джералд Хокинс тъврдят, че посредством местоположението на на 56-те ями на Обри могат да бъдат предсказани слънчевите и лунните затъмнения. Това дава на Стоунхендж сензационната репутация на паметник, съсредоточаващ изгубеното знание на “примитивните” неолитни хора.
Лечебни практики
Една от най-новите теории гласи, че Стоунхендж е бил построен като място за лечебни практики. За това предположение има доста интересни основания: наличието на много гробове в района, както и ясно изразени травми и деформации при някои от скелетите. Най-интересното е, че мнозина от мъртъвците произхождат от различни краища не само на Острова, но и на Европа (включително германските Алпи и Средиземноморието), което предполага че мълвата за Стоунхендж още по онова време се е простирала надалеч.
В допълнение, сините камъни имат необичайни акустични свойства: когато бъдат ударени, те издават силно звънтене (литофони). Знае се, че някои древни култури са считали литофоните за предмети с лечебни свойства. Този факт допълнително подкрепя новата теория.
Град на мъртвите
Последното и може би най-любопитно предположение твърди, че Стоунхендж е бил част от ритуален комплекс, заедно с Дaрингтън Уолс: близко неолитно селище, обградено от хендж. И докато селото било царството на живите, каменното светилище било в чест на мъртвите предци. Най-любопитният факт, подкрепящ тази теория е, че на базата на предположения относно разположението на култовия комплекс, неотдавна изследователите намират трети неолитен обект в близост до река Ейвън!
Конспиративни теории
И какво би била един толкова мистериозен паметник без конспиративните теории? Мнозина смятат, че Стоунхендж е сътворен от извънземни. Други пък намират необичайни връзки между пирамидите в Гиза и този паметник. Най-забавната конспиративна теория обаче е породена от опитите той да бъде запазен и рестравриран.
Въпреки разпространеното схващане, че Стоунхендж е стоял в днешния си вид в продължение на хиляди години, стари картини разказват различна история.
На тези изображения ясно се вижда, че паметникът съвсем не е бил толкова добре запазен, колкото си представяме. Всъщност, повечето от камъните са били наклонени или съвсем паднали. Още през 1901 г. започват опити за реставрация, а от ’30-те до ’50-те години се правят най-големите промени. Снимки от реставрациите наскоро разбуниха духовете в интернет и породиха теориите, че Стоунхендж изобщо не е стар, а напротив – бил е построен от военните преди не повече от няколко десетилетия. И наистина, ако подробно разгледаме снимките, трудно можем да обвиним хората, че са стигнали до това погрешно заключение. (Подробен коментар на тази теория можете да прочетете тук.)
Разбира се, всеки по-възрастен жител на околните села ще опровергае тези твърдения, прилагайки като доказателство свои снимки от началото на ХХ век. И все пак…
“Истината е някъде там…”
Ако тази статия ти е харесала, сподели я със своите приятели във Facebook.