Улуру е огромно скално образувание, което се намира в северната част на централна Австралия. Това е вторият по големина скален монолит в света. Най-големият също се намира в Австралия и се казва Маунт Огъстъс. Улуру се намира в националният парк “Улуру-Ката Тюта”, на около 300 км от най-близкият голям град Алис Спрингс. Скалният монолит е висок 320 метра и е дълъг цели 8 км. Определено има основание да се смята за едно от чудесата на света.
Ако се интересувате от необичайни скали и природни чудеса, прочетете още за геоложкия феномен Данксия, както и за планината Тианзи в Китай.
Магическото минало на Улуру
Преди 500 милиона години монолита Улуру е бил част от океанското дъно. Поради минералите в състава на скалите и в зависимост от времето и атмосферните условия, скалата може да променя цвета си. Наименованието й идва от езика на местните аборигените. За тях Урулу е духовен символ, който предлага на посетителите си комбинация от митология и невероятна природа. Аборигените вярват, че под скалата има огромна кухина. Според тях тя представлява енергиен източник, който наричат Tjukurpa (“Времето на сънищата”). Те смятат, че когато човек обикаля около скалата, той сънува през цялото време. За местният народ аранда мястото е свещено. Сегашните племена смятат, че техните прародители са населявали земята около Улуру. Те са оставили своята история във вид на рисунки, изсечени на много места по повърхността на монолита. В някои от пещерите на Улуру има изобразени истории от “Времето на сънищата”. Смята се, че рисунките са на повече от 10 000 години, като са били подновявани многократно през поколенията. По този начин хилядолетната история и легендите за това внушително място се запазват и предават във времето.
Знаете ли, че…
… Улуру има и друго име? Всъщност, това е оригиналното аборигенско име за скалата. Но, когато в края на 19-ти век британски картограф я посещава, той ѝ дава името Ейърс Рок, в чест на тогавашния Главен секретар на Южна Австралия, сър Хенри Ейърс. Така скалата е позната повече от 100 години. През 1993 промяна в законите за именуване на страната позволява автентичното име отново да придобие популярност.
Ако тази статия Ви е харесала, споделете я със своите приятели във Facebook.
Галерия
Снимка: Night Raven
Снимка: Ildefonso Ogdoc
Снимка: Martijin Barendregt
Снимка: Ildefonso Ogdoc
Снимка: Andreas Bissinger
Снимка: Sebastian Koerner
Снимка: Samuel Mehenni
Снимка: DK Kim
Снимка: mbies55
Снимка: Chiko Wong
Снимка: Leah Kennedy
Снимка: Koen Bert
Снимка: Josh Dodd
Снимка: Terry Chuang
Снимка: Ignacio Palacios