Птица тъкач
Снимка: Mike Soroczynski
Снимка: TyneWear-Rob
Снимка: Linda De Volder
Снимка: Denis Roschlau
Птиците тъкачи са подобни на сипките и живеят в Южна Африка. Наричат се още общителни тъкачи, защото са едни от най-дружелюбните представители в небето. Техните гнезда стават дом и на други видове птици и това е причината да са толкова големи.
Мравка тъкач
Снимка: Ingo Arndt
Воджелкопска беседкова птица
Снимка: Ingo Arndt
Снимка: thewildernessalternative.com
Снимка: thewildernessalternative.com
Снимка: thewildernessalternative.com
Мъжките беседкови птици строят малки колиби от клони и трева, с цел привличане на женски за чифтосване. Те са ненадминати интериорни дизайнери. Подреждат плодове, цветя, гъби и други цветни “украшения” за омайване на партньорите си. Друг известен факт за тях е, че са ненадминати имитатори.
Компасни термити
Снимка: Ingo Arndt
Снимка: dabendansbookhelf.wordpress.com
Снимка: Travel NT
Компасните термити строят клиновидни гнезда с височина до 3,5 метра. По-плоските страни сочат към изток и запад. По този начин се контролира температурата в гнездото, защото тези страни се огряват от слънцето сутрин и вечер, но не и от горещите лъчи през деня.
Медоносна пчела
Снимка: Bigstock
Снимка: Damian Biniek
В диво или полудиво състояние, пчелите изграждат своите гнезда в хралупи на дървета, естествени пукнатини и други. Общото устройство на гнездото е от восъчни прегради, разположени успоредно една върху друга. Върху всяка от преградите се изграждат двустранно килийки, които представляват правилен шестоъгълник. Отделните восъчни прегради се разполагат така, че помежду им да има свободно пространство, което служи за проветряване и свободно движение на пчелите.
Червена горска мравка
Снимка: Ingo Arndt
Ръждива пещарка
Снимка: merlinsilk.com
Снимка: Eric Henrique
Ръждивата пещарка изгражда дома си от глина, кал и растителни влакна. Строят гнездата дълбоки, като по този начин се предпазват от хищници. Птицата е един от националните символи на Аржентина.
Оси
Снимка: Antoinette
Снимка: crabcaked
Осите изграждат гнездото си на много слоеве от дървесен материал, който чрез сдъвкване и слюнка превръщат в целулоза. Гнездото на осите е на няколко нива. То приютява в себе си хиляди насекоми и може да достигне размер на средно голяма човешка глава.
Лястовици
Снимка: Saurav Pandey
Снимка: Sabyasachi Kolkata
Снимка: thetransientbiologist.wordpress.com