В последните няколко години информационните технологии толкова улесниха живота ни, че е трудно да си представим как сме живели преди без тях! И все пак освен разнообразни възможности, интернет крие и множество опасности: несъществуващи търговци, некоректни цени, подвеждащи условия, прикрити със ситен шрифт. Ето защо много хора все още се притесняват да пазаруват от интернет сайтове.
Аз съм Георги Ангелов – уеб дизайнер и любител-кулинар. Аз съм част от екипа, разработващ агрегатора за туристически оферти yoo.bg и резервационната система gogo.bg. В работата си по yoo.bg нашият екип преглежда и одобрява всеки ден стотици оферти. От началото на проекта досега сме прегледали над 15 000 туристически предложения от около 20 различни туроператори и сайтове за ваучери. С течение на времето забелязахме, че в бранша се използват сходни рекламни трикове, които биха могли да подведат по-неопитните клиенти. Ето 8 от най-често срещаните условия, за които трябва да внимаваме при купуването на туристически оферти онлайн.
1. Ваучерът не е резервация
Първото нещо, за което трябва да следим е дали при закупуване на ваучер автоматично се прави резервация. Има сайтове, които са свързани с резервационните системи на хотелите и които не позволяват закупуване на ваучер за определени дати, ако няма свободни места в хотела. Повечето сайтове за колективно пазаруване обаче не се ангажират с това и прехвърлят отговорността върху клиента.
В такива случаи е необходимо преди да се купи ваучер, да се провери в хотела дали има свободни места за промоционалния период. Прави се предварителна резервация, която след закупуване се потвърждава с кода на ваучера.
2. Минимален брой…
…нощувки, хора и т.н. и т.н. Често примамливата цена на ваучера е за един човек, за един ден. За да бъде валидна тази цена за настаняване обаче има условие за минимум 2 (3, 4, 5…) нощувки при максимална заетост на редовните легла в стаята (а тя може да бъде с 2, 3, 4, 5, 6 легла…). Т.е. ако аз пътувам сам и имам само 1 свободен ден, не мога да си ползвам ваучера, който изгаря.
3. Цени само за няколко дни…
Цената е валидна ДО 28 число на месеца, а офертата е валидна ОТ 25 число на месеца, тоест може да се купи само за няколко дни. В такива случаи трябва особено много да се внимава, ако купуването на ваучер не прави автоматично резервация. Твърде е възможно, ако прибързано си купим ваучер, той да изгори, тъй като вече няма свободни места за настаняване за промоционалния период.
4. Изтекли дати за настаняване
Не знаем дали го правят нарочно, или просто не си вършат работата достатъчно внимателно, обаче на някои сайтове за колективно пазаруване им се случва да публикуват оферти, чиито дати за настаняване са вече минали. Например цената на офертата е валидна до средата на април, а вече е средата на май. Как да се предпазим от такива оферти? Като винаги четем много внимателно условията.
5. Задължителни доплащания
Това е едно от най-често срещаните подвеждащи условия, които търговците използват, за да изглежда офертата по-атрактивна. Много често се натъкваме на ваучери със страхотни цени! Когато прочетем подробно офертата обаче, се оказва, че има задължителни доплащания, които не са включени в цената. Най-често това са пътни такси при екскурзии в чужбина с автобус. Така е възможно да си купим екскурзия привидно на страхотна цена, но после да се окаже, че имаме да доплащаме непредвидени задължителни такси.
Имайте предвид също, че при пътуването в чужбина е задължителна здравната застраховка. Разбира се, ако сте здравноосигурен в България и имате Европейска здравна карта, можете да я използвате при пътувания в страните от ЕС. Възможно е също да имате лична здравна застраховка, валидна за чужбина, и така да избегнете тази допълнителна за някои оферти такса. Все пак ние бихме ви посъветвали добре да обмислите подобно решение. Липсата на подходяща застраховка понякога може да се окаже нещото, превръщащо непредвидена случка на път от забавна история в пълна катастрофа.
6. Туристическа такса
Въпреки, че в повечето случаи тя е част от пакета, понякога попадаме на оферти, в които туристическата такса не е включена в цената, но е задължителна. И ако таксата в Банско е 1.64 лв., в Италия например тя е най-често между 1.5 и 3 евро на човек на ден. И така за четиричленно семейство на почивка в Лидо ди Йезоло за 5 дни това може да се превърне в 30-60 евро непредвиден разход.
Трябва да бъдем честни към туроператорите и да кажем, че този тип извънредни такси не спада съвсем в категорията “подвеждащи условия”. Работата е там, че в някои държави и градове е възприето туристическата такса да се плаща лично от всеки турист при напускане на хотелската стая, а не предварително чрез туроператора. Все пак е добре човек предварително да може да предвиди колко пари ще му бъдат необходими допълнително.
7. Такса за напускане на държавата
И като заговорихме за тàкси, независещи от туроператорите… В някои държави можете да влезете безплатно, но за да ги напуснете трябва да си платите! Да, в страни като Мексико, Бразилия, Мианмар (и др.) има такса за напускане, която се плаща лично, при проверките на летището на връщане. Това е нещо, което трябва задължително да се провери при пътувания в чужбина, за да можете добре да си направите сметка колко от джобните си можете да изхарчите.
8. Грешки от недоглеждане
Хора сме. Грешим. Но когато става дума за пари и сметки, никой не прощава. Ежедневно се натъкваме на толкова объркани оферти, че дори и ние не ги разбираме!
И така, кое е златното универсално правило за предпазване при покупки в мрежата?
Четете внимателно условията за ползване, колкото и да е скучно това!