Какво ще се получи, ако се комбинират планината Тяндзъ и Гложенският манастир? Нещо наистина зрелищно! Тази гледка вече съществува в съседна Гърция. Разбира се, става дума за
Метеора
Едно от най-почитаните свещени места в Източноправославния свят е създадено през 14 век. Под угрозата на настъпващите османски войски група монаси решава да издигне манастири високо в планината, на върха на непристъпни скали. Единственият начин да се влезе в манастирите било качването по въже, спуснат от монасите. Досущ като манастира Дебре Дамо в Етиопия!
През 16 век по върховете на скалите вече имало 24 манастира! Непристъпните скали векове наред защитавали монасите, отдали се на служба на Бога. Те обаче не били достатъчни, за да спрат злите сили на съвременния свят. По време на Втората световна война Метеора е бомбардиран и много безценни произведения на изкуството са плячкосани. В днешно време функционират само шест манастира, два от които са метоси.
А ето и манастирите
1. Преображение Господне (Големият Метеор)
Този манастир заслужено е получил прякора „Големият Метеор“ – с него за свързани много „най-“. Той е най-големият, най-важният и най-старият манастир. А също така се намира на най-високата скала… Ако посетите Големия Метеор, не пропускайте да видите необикновения дванедестостранен купол на манастирския храм.
2. Варлаам
Вторият по площ манастир е вероятно най-популярният сред туристите. В разцвета си той е подслонявал 30 монаси. През 2015 тук живеят едва седмина. Въпреки това, Варлаам днес е най-„населеният“ мъжки манастир.
3. Русану (Света Варвара)
Видян отдалеч, манастирът като че ли израства непосредствено от скалата. Основаването и името му са обвити в мистерия. Дали той е кръстен на своя основател, или на родината на някой ктитор – никой не знае. За впечатляващата му сграда се знае обаче, че е създадена през 16 век върху руините на по-стара постройка. В днешно време Русану е един от двата процъфтяващи метоси. Той подслонява дузина монахини.
4. Свети Никола Анапавса
Зидарите от XV век майсторски са изградили този манастир, следвайки естествените извивки на скалата. А тя е изключително неравна! Ето защо и сградата има доста нестандартен план, а помещенията са разпределени на няколко нива. За да достигнете Свети Никола Анапавса, ще се наложи да се запасите с търпение и енергия и да изкачите безброй стълби, издълбани в скалата.
Е, поне в днешно време изкачването е сравнително безопасно! Едно време единственият начин да се достигне манастирът бил посетителят да бъде издърпан с въже. Силната вяра била изключително необходима, защото въжетата се сменяли едва след като се скъсат – по Божията воля…
5. Свети Стефан
Това е един от лесно достъпните манастири – за да влезете трябва просто да прекосите каменния мост, изграден между скалите. През 12 век тук се заселват първите монаси, а през 16 век е построена и зографисана първата църква. В последствие е изграден и втори храм: Свети Харалампий. В него се съхранява най-ценното притежание на манастира: чудотворният череп на светеца.
По време на Втората световна война манастирът е бомбардиран от нацистите поради подозрение, че там се укриват бунтовници. След това е изоставен. Свети Стефан е съживен отново през 1961, когато става метох. Монахините възстановяват сградите и развиват манастира. В днешно време той процъфтява с труда на тридесетина обитателки.
6. Света Троица
Едно време „Света Троица“ е подслонявал до 50 души! Входът бил с традиционната мрежа, дърпана от въже, а вътре в манастира се съхранявали ценни ръкописи. Всички съкровища обаче били разграбени през Втората световна война. В днешно време нито един монах не търси своето духовно извисение тук. Все пак, манастирът е добре поддържан и отворен за посещения. Изкачването става чрез издълбаните в скалата през 1925 г. стълби и тунели.
Със сигурност всички фенове на Джеймс Бонд познават този манастир. През 1981 г. той се превръща в снимачна площадка за кулминацията на филма „Само за твоите очи“. Е, снимките не минават без произшествия. Въпреки официалното разрешение както на Гръцкото правителство, така и на православната църква, монасите не искат светата обител да бъде включвана във филма. Спорът стига дори до Върховния съд. Въпреки официалното разрешение да бъде снимана сградата отвън, монасите се всячески се опитват да саботират снимките. Те се затварят в “Света Троица” и нарочно простират прането си по прозорците и окачат на фасадата шарена пластмаса и знаменца.
Метеора несъмнено е едно от най-интересните места на Балканския полуостров. Хората, които са го видяли с очите си казват, че тук трябва да дойде всеки. А това никак не е трудно. Поради огромната популярност на мястото, могат да се намерят много добри оферти за екскурзии до Метеора. Все пак, ако искате наистина да преживеете духовната извисеност на манастирите, отседнете в близкото градче Каламбака и ги посетете рано сутрин или в късния следобед – когато туристите все още са малцина.